Tmavá města - stane se vyhasínání silničního osvětlení standardem?
Energetická krize, které v současné době čelí celý svět, vrhá stín na mnoho průmyslových odvětví a zvyšuje ceny téměř všech výrobků a služeb. To je však pouze jedna strana mince. Ta druhá souvisí s opatřeními, která přijímají obce, aby dosáhly co největších úspor při spotřebě elektrické energie. Nápadem, o němž v poslední době uvažuje řada místních samospráv, je zhasínání osvětlení silnic v noci. Tmavá města však s sebou nesou obrovská rizika.
Stále častěji se hovoří o tzv. temných městech. Co je to za fenomén a jaké důsledky může mít pro obyvatele, řidiče a další uživatele silniční infrastruktury? Přečíst si o tom můžete v našem článku.
V době energetické krize
Prudká inflace a drastický nárůst cen elektřiny nutí místní samosprávy hledat řešení, která jim pomohou dosáhnout úspor a překonat nadcházející krizi bez nadměrného zatížení jejich rozpočtů.
Některé evropské metropole, například Kolín nad Rýnem, oznámily zrušení osvětlení reprezentativních městských památek, výloh nebo billboardů. V Řecku odborníci vyvíjejí měřiče, s jejichž pomocí budou kontrolovat spotřebu elektřiny v obytných domech a komerčních zařízeních. V Polsku našli další způsob, jak dosáhnout úspor: vypínat v noci osvětlení silnic. Tento příklad jasně ukazuje, že města a instituce, které investovaly do energeticky úsporného osvětlení, se rozhodly správně a tomuto typu kroku se jistě vyhnou. Vypínání silničního osvětlení je totiž velký problém.
Bezpečnost měst
Osvětlení silnic a ulic plní především funkci zajištění bezpečnosti uživatelů. Nejenže usnadňuje orientaci na městských tepnách, ale také chrání chodce, cyklisty a zvířata přecházející vozovku. Pokud pouliční a dopravní osvětlení zhasne, města se ponoří do tmy a úroveň bezpečnosti dramaticky poklesne.
Významný vliv silničního a pouličního osvětlení na pohodu a komfort obyvatel je rovněž nesporný. Jak ukázaly příklady z minulosti, i dočasné odstávky mají za následek zvýšení počtu dopravních nehod, zvýšení kriminality a výrazné snížení kvality života.
Chytrá řešení pro dnešní dobu
Vzhledem k tomu, že krize číhá za rohem, jsou místní samosprávy nuceny hledat úspory, které se týkají nejen finančních, ale i ekologických otázek. Vytvoření efektu temných měst však může mít vážné důsledky, které bude obtížné odstranit. Jediným kompromisním řešením se proto zdá být rychlá investice do energeticky účinného silničního osvětlení a také optimalizace budoucích nákladů pomocí inteligentních systémů řízení osvětlení.
Na pomoc přicházejí technologie, jako je systém řízení a správy ClueCity, který poskytuje možnost upravovat množství světla vyzařovaného svítidlem podle intenzity dopravy, zapínat je v časech určených správcem systému a individuálně je programovat. V kombinaci se svítidly LED přináší systém ClueCity 60% úsporu spotřeby energie.