ESG se stává novým standardem pro polské společnosti. Reportování o aktivitách směřujících ke klimatické neutralitě, místním komunitám a zaměstnancům má podpořit proces adaptace na rostoucí požadavky reality, kterým se budou muset časem všichni podnikatelé podřídit.
Nové předpisy o podávání zpráv ESG vyžadují, aby společnosti předkládaly zprávy v souladu se směrnicí EU CSRD. Výhody práce pro udržitelný rozvoj jsou však velmi slibné a nenechají nikoho na pochybách: je čas na změnu. Rozsah možností je obrovský a ne vždy vyžaduje velké finanční výdaje. Podniky se mohou stát aktivními v určité oblasti nebo v několika oblastech současně a stát se značkami, které stojí za to napodobovat.
Prováděné aktivity a transparentnost společnosti stále více určují obchodní vztahy a mají také obrovský dopad na výběr spotřebitelů a potenciálních zaměstnanců. V dnešní době je důležitá nejen vysoká kvalita nabízených služeb, ale také výrobní metody a otázky související se zacházením se zaměstnanci společnosti.
Obrázek značky
Přehledy ESG mají významný dopad na image značky. Tím, že předkládaná prohlášení prokazují oddanost společnosti výzvám, kterým čelí, budují image důvěryhodného výrobce a zaměstnavatele. Povědomí o utváření udržitelného pracovního prostředí s náležitou péčí o přírodní prostředí a nejbližší okolí je dnes indikátorem síly společnosti jako inspirátora globálních změn.
Inovace a vyšší efektivita
Snaha o udržitelný rozvoj vyžaduje revizi a vylepšení stávajícího obchodního systému. Identifikací oblastí pro zlepšení a implementací efektivnějších postupů společnosti zvyšují svou provozní efektivitu, což se následně promítá do lepších finančních výsledků.
Inovativní přístup
Každá změna je hnacím motorem inovací. V současné době zaznamenáváme v podnicích zřetelný posun směrem k ultramoderním technologiím, které snižují negativní dopady na přírodní prostředí a zvyšují pracovní komfort. Sahání po stále pokročilejších řešeních provokuje k vytváření nových, ještě lepších možností.
Zavedení ohlašovací povinnosti bylo rozděleno do tří fází:
- Velké veřejné společnosti zaměstnávající více než 500 zaměstnanců nebo splňující jiná kritéria stanovená směrnicí NFRD budou první, kdo bude odpovědný za své strategie udržitelného rozvoje. Tito předloží své zprávy v roce 2025.
- Střední a větší společnosti zaměstnávající více než 250 zaměstnanců a překračující určité limity rozvahy a obratu budou podléhat ohlašovací povinnosti od roku 2025, přičemž první zpráva bude předložena v roce 2026.
- Malé a střední podniky kotované na burze však budou mít povinnost podávat hlášení od roku 2026, přičemž hlášení budou podávána v roce 2027, ačkoli je pro ně připravena zvláštní doložka o neúčasti, která celý proces prodlužuje až do roku 2028.