Energetická třída je parametr, který určuje spotřebu energie spotřebiče v souladu se směrnicemi EU. Udává účinnost a úspornost výrobku, takže si můžete vybrat elektrický spotřebič, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.
Energetická účinnost umělého osvětlení závisí na řadě faktorů, které určují vlastnosti použitého osvětlovacího zařízení a vlastnosti osvětlovaných objektů. V případě vnitřního osvětlení je to míra využití přirozeného denního světla, uspořádání interiéru, barva a struktura stěn, stropů a nábytku a stav čistoty prostor. Energetickou účinnost osvětlovacích zařízení ovlivňují mimo jiné napájecí systémy a optické systémy použité ve svítidlech. Velmi důležitou roli hraje také energetická účinnost použitých světelných zdrojů.
Štítky energetické účinnosti
První evropská směrnice 92/75/ES o označování energetickými štítky byla zveřejněna již v roce 1992 a byla implementována prostřednictvím směrnic pro jednotlivé aplikace/výrobky. První energetické štítky označovaly energetické třídy spotřebičů pomocí sedmitřídní písmenné stupnice a k ní přiřazených barev. Třída A a zelená barva označovaly nejúčinnější spotřebiče s velmi vysokou účinností, zatímco třída G a červená barva nejméně účinná zařízení s nejnižší účinností. Tento jednoduchý systém umožňuje spotřebitelům snadno a rychle porovnat účinnost výrobků, aniž by museli analyzovat jednotlivé parametry. Štítky rovněž poskytují další informace o trhu. Směrnice Komise 98/11/ES o energetickém štítkování světelných zdrojů pro domácnost byla zveřejněna v roce 1998. V ní popsaný systém štítkování se týkal pouze osvětlení pro domácnost a nezahrnoval některé typy reflektorových žárovek a nízkonapěťových svítidel. Od roku 1992 se účinnost mnoha spotřebičů zlepšila, což bylo zohledněno v nové směrnici 2010/30/EU, která nahradila směrnici 92/75/ES a zavedla nové třídy účinnosti: A+, A++ a A+++.