Nové energetické štítky - co se změnilo a jak štítky číst?
Energetický štítek je zdrojem cenných informací o výrobku, které mají přímý vliv na jeho další používání. Díky němu víme, do jaké energetické třídy je námi vybraný přístroj zařazen, což má v době inflace a energetické krize značný význam.
Energetické štítky mají spotřebitelům usnadnit výběr zařízení, které nejlépe vyhovuje jejich potřebám a požadavkům. Proto stojí za to se do tématu ponořit hlouběji a zjistit, jaké změny v tomto ohledu Evropská komise provedla.
Stále více profesionálů
S postupem času a nástupem modernějších technologií začali výrobci domácích spotřebičů a spotřební elektroniky zavádět udržitelnější výrobní postupy a rozsáhlé úpravy nabízených spotřebičů. Ty mají přímý dopad na energetickou účinnost a výkon spotřebičů. V důsledku toho se na štítcích energetické účinnosti objevilo nové značení, které přesněji definovalo energetickou třídu výrobku.
Místo tradiční stupnice A-G, v níž A označovalo energeticky nejúčinnější výrobky, zatímco F označovalo spotřebiče s největší spotřebou elektrické energie, byly zavedeny plusy: Ne všichni uživatelé byli s tímto obratem spokojeni a nedokázali pochopit, jak velký je rozdíl mezi označením v rámci jednoho písmene. Jedním slovem - bylo pro ně obtížné převést spotřebu energie jednotlivých tříd označených plusy. Reakce Evropské komise na sebe nenechala dlouho čekat.
Zpět na stupnici A-G
V březnu 2021 vstoupily do všeobecného oběhu nové energetické štítky založené na stupnici A-F. Mezi současným a starým řešením je však podstatný rozdíl. Je to dáno tím, že zařízení, která se objevují na trhu, jsou stále účinnější, přičemž spotřebovávají mnohem méně elektřiny. Vynikajícím příkladem jsou svítidla Lena Lighting založená na LED modulech, která generují světlo nejvyšší kvality při minimální spotřebě energie. Jejich velkou výhodou je možnost přizpůsobit vyzařování světla individuálním potřebám uživatele.
Novinkou je, že třídy A a B jsou nyní vyhrazeny pro budoucí řešení, která budou ještě energeticky účinnější než ta, která jsou k dispozici dnes. Tímto způsobem se vyhneme dalším změnám v označování zařízení za několik let. Při čtení stupnice proto začněte písmenem C, které odpovídá štítku A+++, D odpovídá třídě A++ a tak dále až k písmenu F. G pak znamená dřívější třídu B, která bude pravděpodobně brzy minulostí.
Co najdeme na energetickém štítku?
Energetická účinnost je dnes jedním z nejdůležitějších kritérií při výrobě domácích spotřebičů a spotřební elektroniky, a to nejen z pohledu samotných výrobců, ale především z pohledu uživatelů. Rychlá změna klimatu nás nutí měnit naše každodenní návyky a promyšleněji se rozhodovat pro spotřebu. Energetické štítky by proto měly být co nejjasnější a pro uživatele srozumitelné.
Nejnovější štítky proto navíc obsahují takové informace, jako je stupnice hlučnosti A až D, množství spotřebované vody (v případě praček) nebo QR kódy, které umožňují skenování pomocí chytrého telefonu. To vše pro pohodlí spotřebitelů.