Znepokojující – snížení schopnosti vidět na velmi krátkou, ale znatelnou dobu a bez vyvolání pocitu nepříjemnosti. Nadměrné množství světla dopadajícího do oka je rozptýleno v optických centrech oka, což způsobuje překrytí tzv. zákalového jasu do správně zaostřeného obrazu pozorovaného předmětu. Příkladem tohoto typu oslnění může být situace, kdy bychom po krátkodobém pozorování vlákna žárovky zkusili provléknout jehlu nití. Vnímání takzvaných „skotomů“ (je to jas oparu, který překrývá pozorovaný obraz) po krátkou, ale znatelnou dobu brání této aktivitě.
Nepříjemný – způsobuje pocit nepříjemnosti, nepohodlí, podráždění a ovlivňuje nedostatek koncentrace, aniž by se snížila schopnost vidět. Jakmile je příčina oslnění odstraněna, nepohodlí ustoupí. Toto oslnění závisí na: jasu jednotlivých oslňujících zdrojů, jasu pozadí, na kterém jsou zdroje umístěny, úhlových hodnotách těchto zdrojů, jejich poloze vůči pozorovateli a jejich počtu v zorném poli. Příkladem tohoto typu oslnění může být pozorování otevřeného prostoru rovnoměrně pokrytého čistým sněhem za slunečného dne. V každém směru pozorování se zdá, že bělost sněhu oslňuje oči a vyvolává pocit nepohodlí.
Oslepování – oslnění tak silné, že po určitou dobu není vidět žádný předmět. Jde o extrémní případ rušivého oslnění. Příkladem tohoto typu oslnění může být situace, kdy se při nočním pobytu na neosvětlené vozovce náhle v zorném poli objeví auto přijíždějící z protisměru se zapnutými silničními světly. Oslnění ztrácí schopnost vnímat na krátkou, ale znatelnou dobu.