Co je světlo?
Světlo je viditelná část elektromagnetického (optického) záření, jeho rozsah se pohybuje od 100 nm do 1 mm a je rozděleno do tří fází:
- ultrafialové
- viditelné světlo
- a infračervené.
Když vlny dosáhnou požadované délky, zachytí je sítnice lidského oka. Tato hodnota je pro každého z nás jiná, ale předpokládá se, že světlo jsou elektromagnetické paprsky o délce 380-780 nm. Abychom mohli něco vidět, musí se světlo dostat do našeho oka a způsobit tzv. vizuální dojem. Kromě toho, že světlo vytváří naši realitu, nese také zářivou energii, charakteristické teplo, které cítíme v paprscích slunce nebo při kontaktu s žárovkou. Je také využíván rostlinami v procesu fotosyntézy.
Zdroje světla lze rozdělit na:
- přirozené – hvězdy včetně Slunce, blesky, vybrané organismy (např. světlušky)
- umělé - vč. žárovky, krb, svíčka, LED diody.
Za zmínku stojí i objekty, které světlo odrážejí, ale nejsou jeho zdrojem. Jsou to planety nebo Měsíc, které vyzařují tolik záření, že se zdají být samy hvězdami. Ve skutečnosti pouze odrážejí světlo a vytvářejí další světelné konstelace na obloze.
Vliv denního světla na zdraví
Slunce bylo po stovky let jediným zdrojem světla, které se díky svým vlastnostem stalo předmětem uctívání v mnoha kulturách. Pozorování přírody nám přineslo požár, který spustil lavinu objevů a vymožeností, které jednou provždy změní naši společnost. Není pochyb o tom, že umělé světlo způsobilo revoluci v lidském životě. Umožnil nám rozšířit fungování i na dobu po setmění, umožnil vytopit místnosti a těla a také zpestřil jídelníček. Umělé světlo sice přineslo mnoho vymožeností, ale není schopno plně nahradit denní světlo. Potřebujeme ho pro mnoho metabolických procesů v lidském těle.
S odkazem na četné studie bylo zjištěno, že sluneční světlo zlepšuje:
- koncentrace nebo spánek
- působí antidepresivně
- zvyšuje naši imunitu
- a snižuje únavu.
Má to obrovský dopad na naši efektivitu v každodenních činnostech. Podporuje také správné fungování metabolismu, udržení zdravé hmotnosti a chuti k jídlu.
Osvětlení vyzařující přirozené světlo
Bohužel ne všechny místnosti lze osvětlit pouze denním světlem. Když víme, jak to má obrovský dopad na naši pohodu a zdraví, měli bychom při nákupu osvětlení pro náš domov nebo pracoviště zvolit světelné zdroje s neutrální barevnou teplotou (od 4000K do 4500K). Je také nutné dbát na index podání barev Ra (CRI) - v místnostech by měl být minimálně 80. Pak budeme mít jistotu, že osvětlené předměty budou vypadat přirozeně.
LED osvětlení nám umožňuje přizpůsobit teplotu barev nebo index podání barev našim potřebám a aktuálním podmínkám. Je stále populárnější také díky:
- delší trvanlivost
- nižší spotřeba elektřiny
- nebo maximální distribuce světla ihned po zapnutí.
Pozornost si zaslouží také nové osvětlovací systémy, které se v souladu s myšlenkou „sběru denního světla“ přizpůsobují lidskému biorytmu. To se provádí pomocí technik ovládání umělého osvětlení, které lze stmívat nebo přepínat v reakci na měnící se množství denního světla. Tato změna intenzity světla je pro naše zdraví zásadní, protože:
- v souladu s našimi biologickými hodinami
- reguluje hladiny hormonů a tělesnou teplotu
- a ovlivňuje naši celkovou pohodu.